eróżne ekspresy do kawy, zamieniając wybrane ziarna w bazę, która pomoże nam stanąć na nogi. I chociaż pić możemy ją od razu, to wielość rodzajów kaw jest duża, że nie ma po co się ograniczać. Oprócz tradycyjnej kawy czarnej, lub białej - czyli po prostu tej z dodatkiem mleka, wyróżniamy masę innych.
Najczęściej do ich przygotowania używa się mleka, o różnym poziomie spienienia, a także różnej ilości. Cappuccino to kawa z espresso oraz dużą ilością mleka, ale spienionego. Jest delikatne i kremowe. Kolejnym rodzajem jest latte, czyli baza, mleko, a na końcu wykończenie w postaci 1-2 centymetrów spienionego mleka. Jak więc widzimy, espresso, a więc kawa włoska, przychodzi w wielu odmianach, a to tylko kilka z nich.
Smakosze mogą dodawać także wiele syropów smakowych. Na przykład w zimę idealna będzie piernikowa kawa z dodatkiem cynamonu i kakao, posypanego na górę spienionego mleka.
Można je kupić już od kilkuset
Gdzie kupić dobre ekspresy do kawy? A czy kawa włoska jest dostępna u nas? To pytania, na które odpowiedzi poszukuje sporo osób. Dlaczego? To jasne, ponieważ pijemy coraz więcej kawy i dlatego też wzrasta zapotrzebowanie na ekspresy do parzenia tegoż aromatycznego napoju. Od jakiegoś już czasu dużą popularnością cieszą się ciśnieniowe ekspresy do kawy. Można je kupić już od kilkuset złotych, dlatego przeciętnego Kowalskiego stać na takie udogodnienie. Gdyby jednak ktoś chciał kupić droższy i tym samym bardziej zaawansowany technicznie sprzęt, może to także zrobić. Ale i ekspresy przelewowe nadal mają swoich zwolenników. Nic zresztą w tym dziwnego, bo są tanie, proste w obsłudze i można przy ich pomocy również parzyć doskonałą kawę.
Każdy z nas ma w zasadzie swój ulubiony rodzaj kawy. Na szczęście w obecnej dobie ten artykuł jest powszechnie dostępny na naszym rynku. Choć specjaliści przestrzegają, że maleje liczba kawowych plantacji. Może się w przyszłości zdarzyć tak, że za kawę będziemy musieli sporo płacić. Ale nie ma się co martwić na zapas, bo i tak nic nam to nie da. Póki co delektujmy się tym pysznym napojem.
Kawa, kawka, kawusia
Tak kochamy pić kawę, że aż różnie ją nazywamy. Mówimy o niej nie tylko kawa, czy kawka. Zdrobniamy jej nazwę tak bardzo, że z miłości do tego napoju nazywamy ją czasem kawusią. Miliony ludzi na świecie nie może obejść się bez filiżanki kawy dziennie. A wielu pije jej więcej. Są i tacy ludzie, którzy zatracają się w piciu kawy i szkodzą tym swojemu zdrowiu, a nawet zagrażają życiu. Gdyż spożycie dużej ilości mocnej kawy w ciągu jednego dnia może doprowadzić do zawału serca lub wysokiego nadciśnienia. A w konsekwencji do wylewu krwi do mózgu. Jednak fani kawy nie muszą pić jej mocnej. Są przecież ekspresy do kawy, które parzą słabszą kawę. Kawa włoska również nie należy do mocnej. Kawa w Polsce jest znana od dawna. Już w osiemnastym wieku zaczęły powstawać pierwsze kawiarnie. Pierwsze kawiarnie w Polsce powstały w Gdańsku i w Warszawie. Bardzo szybko zaczęły w Warszawie powstawać następne kawiarnie, które stały się z czasem bardzo znane, np. za bramą Ogrodu Saskiego, czy na Starym Rynku. I inne mniej znane. W pierwszej ćwierci dziewiętnastego wieku było ich w Warszawie już ponad 120. A w połowie dziewiętnastego wieku aż 180. Bo zapotrzebowanie na kawę i na spotkania w kawiarni przy kawie rosło.